SM Militärsnabbmatch och Fältskytte 2017

Här kommer äntligen lite resultat från årets SM                                                                  (de officiella listorna är fortfarande inte klara!)

Nedan sammanställning över våra duktiga skyttar! Vi planerar att fira dem tillsammans med klubbens medlemmar, återkommer med datum och tid:

Länk till SMsidan

SM Fält och Militär snabbmatch 11-16/7-2015 i Östersund    
       
Antal deltagare   Placering 2015 Placering 2016 Placering 2017 Poäng
Militär snabbmatch A 84 Johan Nilsson 1 2 1 572
    Erik Everbrink ej delt 6 15 541
    Roland Pettersson ej delt ej delt 44 520
             
Militär snabbmatch R 94 Johan Nilsson 5 16 4 573
    Roland Pettersson ej delt ej delt 55 530
    Erik Everbrink ej delt 42 62 525
             
Fält C 368 Johan Nilsson 3 43 35 104
    Erik Everbrink 240 385 56 102
  Roland Pettersson 270 104 89 100
  Ronny Renhult ej delt 136 92 99
           
Fält B 245 Johan Nilsson 3 2 23 98
  Erik Everbrink 36 51 26 97
  Roland Pettersson ej delt 129 112 90
           
Fält R 254 Erik Everbrink 107 138 2 108
  Johan Nilsson brutit 2 21 103
  Roland Pettersson 108 14 50 99
  Ronny Renhult ej delt 85 130 88
           
Fält A 280 Johan Nilsson 102 7 3 109
  Erik Everbrink 19 10 23 103
  Roland Pettersson 117 221 29 102
  Ronny Renhult ej delt 120 77 95
   
Lag Placering    
Milsnabb A   ej delt ej delt 2
Milsnabb R   ej delt ej delt 7
Fält C     31 11 35
Fält A     25 6 2
Fält R     31 5 5
Fält B     33 3 8

 

Militär snabbmatch 2 juli Hagfors resultat

  Namn Klubb Klass 10sek 8sek 6sek Totalt Std m
Vapengrupp A                
1 Christian Larsson Hagfors-Uddeholms PK A1 164 177 151 492  
                 
1 Roland Pettersson Hagfors-Uddeholms PK A2 193 181 178 552 S
2 Janne Remnér Älvenäs PK A2 179 179 158 516 B
3 Gunnar Björk Hagfors-Uddeholms PK A2 174 164 174 512  
4 Anders Nilsson Älvenäs PK A2 166 163 143 472
               
1 Johan Nilsson Hagfors-Uddeholms PK A3 187 192 182 561 S
2 Erik Everbrink Hagfors-Uddeholms PK A3 190 185 182 557 S
                 
Vapengrupp B                
1 Roland Pettersson Hagfors-Uddeholms PK B2 176 178 180 534  
2 Maria Bergenheim Älvenäs PK B2 174 162 133 469  
Vapengrupp C                
1 Jeroen van Bussel Hagfors-Uddeholms PK C1 173 154 167 494  
2 Christian Larsson Hagfors-Uddeholms PK C1 167 157 138 462  
                 
1 Maria Bergenheim Älvenäs PK C2 176 176 174 526  
2 Pjotr van Willegen Hagfors-Uddeholms PK C2 176 179 170 525  
3 Janne Remnér Älvenäs PK C2 176 181 163 520  
4 Gunnar Björk Hagfors-Uddeholms PK C2 166 157 173 496  
5 Anders Nilsson Älvenäs PK C2 157 131 120 408  
                 
1 Johan Nilsson Hagfors-Uddeholms PK C3 189 188 187 564 S
                 
1 Kristina Everbrink Hagfors-Uddeholms PK D2 132 98 115 345  
                 
1 Erik Masth Älvenäs PK 179 186 187 552 B
                 
Vapengrupp R  
1 Roland Pettersson Hagfors-Uddeholms PK R2 189 183 180 552 S
2 Maria Bergenheim Älvenäs PK R2 182 174 169 525  
3 Janne Remnér Älvenäs PK R2 156 167 155 478  
4 Pjotr van Willegen Hagfors-Uddeholms PK R2 161 177 138 476  
                 
1 Johan Nilsson Hagfors-Uddeholms PK R3 194 191 186 571 S
2 Erik Everbrink Hagfors-Uddeholms PK R3 187 185 155 527